Maharashtra Election Results 2019 Live Vidhan Sabha

Maharashtra Election Results 2019 | Live, Online, ECI, Final Results -Legislative Assembly election was held in Maharashtra on 21 October 2019 from 7 am to 6 pm to elect the 288 members of Legislative Assembly. The results will be announced on 24 October 2019.The previous Assembly elections were held in October 2014. After the election, Bharatiya Janata Party and Shiv Sena formed a majority government, with Devendra Fadnavis (BJP) becoming Chief Minister.

Live Election Result Maharashtra , Election Results Maharashtra 2019 , Election Result Live Maharashtra 2019 , Maharashtra Vidhan Sabha Election Results 2019 , Mahashtra Legislative Assembly Election Results 2019 , Maharashtra Region Wise Winners List , How Many Seats BJP Won In Election 2019 , Caste Wise Maharashtra Winners List 2019 Election, Constituency Wise Winners List 2019 .

Maharashtra Election Results 2019 | Live, Online, ECI, Winners List ,Caste
Maharashtra Election Results 2019 Winners List

Maharashtra Election schedule 2019

Poll Event Schedule
Notification date 27 September 2019
Last Date for filing Nominations 4 October 2019
Scrutiny of Nominations 5 October 2019
Last date for withdrawal of Candidature 7 October 2019
Date of Poll 21 October 2019
Counting of Votes 24 October 2019

Maharashtra Assembly Elections 2019 Schedule

  • Last date of nomination in Maharashtra election are October 4
  • Scrutiny of nomination will take place on October 5
  • The candidates can withdraw candidatures by October 7
  • Maharashtra Election date is October 21
  • Maharashtra election result date is October 24

Maharashtra HSC Board Junior Clerk Hall Ticket 2019

List of constituencies of the Maharashtra Legislative Assembly 2019

Constituency number Name Reserved for (SC/ST/None) District
1 Akkalkuwa ST Nandurbar
2 Shahada ST Nandurbar
3 Nandurbar ST Nandurbar
4 Navapur ST Nandurbar
5 Sakri ST Dhule
6 Dhule Rural None Dhule
7 Dhule City None Dhule
8 Sindkheda None Dhule
9 Shirpur ST Dhule
10 Chopda ST Jalgaon
11 Raver None Jalgaon
12 Bhusawal SC Jalgaon
13 Jalgaon City None Jalgaon
14 Jalgaon Rural None Jalgaon
15 Amalner None Jalgaon
16 Erandol None Jalgaon
17 Chalisgaon None Jalgaon
18 Pachora None Jalgaon
19 Jamner None Jalgaon
20 Muktainagar None Jalgaon
21 Malkapur None Buldhana
22 Buldhana None Buldhana
23 Chikhali None Buldhana
24 Sindkhed Raja None Buldhana
25 Mehkar SC Buldhana
26 Khamgaon None Buldhana
27 Jalgaon (Jamod) None Buldhana
28 Akot None Akola
29 Balapur None Akola
30 Akola West None Akola
31 Akola East None Akola
32 Murtizapur SC Akola
33 Risod None Washim
34 Washim SC Washim
35 Karanja None Washim
36 Dhamangaon Railway None Amravati
37 Badnera None Amravati
38 Amravati None Amravati
39 Teosa None Amravati
40 Daryapur SC Amravati
41 Melghat ST Amravati
42 Achalpur None Amravati
43 Morshi None Amravati
44 Arvi None Wardha
45 Deoli None Wardha
46 Hinganghat None Wardha
47 Wardha None Wardha
48 Katol None Nagpur
49 Savner None Nagpur
50 Hingna None Nagpur
51 Umred SC Nagpur
52 Nagpur South West None Nagpur
53 Nagpur South None Nagpur
54 Nagpur East None Nagpur
55 Nagpur Central None Nagpur
56 Nagpur West None Nagpur
57 Nagpur North SC Nagpur
58 Kamthi None Nagpur
59 Ramtek None Nagpur
60 Tumsar None Bhandara
61 Bhandara SC Bhandara
62 Sakoli None Bhandara
63 Arjuni Morgaon SC Gondiya
64 Tirora None Gondiya
65 Gondiya None Gondiya
66 Amgaon ST Gondiya
67 Armori ST Gadchiroli
68 Gadchiroli ST Gadchiroli
69 Aheri ST Gadchiroli
70 Rajura None Chandrapur
71 Chandrapur SC Chandrapur
72 Ballarpur None Chandrapur
73 Brahmapuri None Chandrapur
74 Chimur None Chandrapur
75 Warora None Chandrapur
76 Wani None Yavatmal
77 Ralegaon ST Yavatmal
78 Yavatmal None Yavatmal
79 Digras None Yavatmal
80 Arni ST Yavatmal
81 Pusad None Yavatmal
82 Umarkhed SC Yavatmal
83 Kinwat None Nanded
84 Hadgaon None Nanded
85 Bhokar None Nanded
86 Nanded North None Nanded
87 Nanded South None Nanded
88 Loha None Nanded
89 Naigaon None Nanded
90 Deglur SC Nanded
91 Mukhed None Nanded
92 Basmath None Hingoli
93 Kalamnuri None Hingoli
94 Hingoli None Hingoli
95 Jintur None Parbhani
96 Parbhani None Parbhani
97 Gangakhed None Parbhani
98 Pathri None Parbhani
99 Partur None Jalna
100 Ghansawangi None Jalna
101 Jalna None Jalna
102 Badnapur SC Jalna
103 Bhokardan None Jalna
104 Sillod None Aurangabad
105 Kannad None Aurangabad
106 Phulambri None Aurangabad
107 Aurangabad Central None Aurangabad
108 Aurangabad West SC Aurangabad
109 Aurangabad East None Aurangabad
110 Paithan None Aurangabad
111 Gangapur None Aurangabad
112 Vaijapur None Aurangabad
113 Nandgaon None Nashik
114 Malegaon Central None Nashik
115 Malegaon Outer None Nashik
116 Baglan ST Nashik
117 Kalvan ST Nashik
118 Chandvad None Nashik
119 Yewla None Nashik
120 Sinnar None Nashik
121 Niphad None Nashik
122 Dindori ST Nashik
123 Nashik East None Nashik
124 Nashik Central None Nashik
125 Nashik West None Nashik
126 Deolali SC Nashik
127 Igatpuri ST Nashik
128 Dahanu ST Palghar
129 Vikramgad ST Palghar
130 Palghar ST Palghar
131 Boisar ST Palghar
132 Nalasopara None Palghar
133 Vasai None Palghar
134 Bhiwandi Rural ST Thane
135 Shahapur ST Thane
136 Bhiwandi West None Thane
137 Bhiwandi East None Thane
138 Kalyan West None Thane
139 Murbad None Thane
140 Ambernath SC Thane
141 Ulhasnagar None Thane
142 Kalyan East None Thane
143 Dombivali None Thane
144 Kalyan Rural None Thane
145 Mira Bhayandar None Thane
146 Ovala-Majiwada None Thane
147 Kopri-Pachpakhadi None Thane
148 Thane None Thane
149 Mumbra-Kalwa None Thane
150 Airoli None Thane
151 Belapur None Thane
152 Borivali None Mumbai Suburban
153 Dahisar None Mumbai Suburban
154 Magathane None Mumbai Suburban
155 Mulund None Mumbai Suburban
156 Vikhroli None Mumbai Suburban
157 Bhandup West None Mumbai Suburban
158 Jogeshwari East None Mumbai Suburban
159 Dindoshi None Mumbai Suburban
160 Kandivali East None Mumbai Suburban
161 Charkop None Mumbai Suburban
162 Malad West None Mumbai Suburban
163 Goregaon None Mumbai Suburban
164 Versova None Mumbai Suburban
165 Andheri West None Mumbai Suburban
166 Andheri East None Mumbai Suburban
167 Vile Parle None Mumbai Suburban
168 Chandivali None Mumbai Suburban
169 Ghatkopar West None Mumbai Suburban
170 Ghatkopar East None Mumbai Suburban
171 Mankhurd Shivaji Nagar None Mumbai Suburban
172 Anushakti Nagar None Mumbai Suburban
173 Chembur None Mumbai Suburban
174 Kurla SC Mumbai Suburban
175 Kalina None Mumbai Suburban
176 Vandre East None Mumbai Suburban
177 Vandre West None Mumbai Suburban
178 Dharavi SC Mumbai City
179 Sion Koliwada None Mumbai City
180 Wadala None Mumbai City
181 Mahim None Mumbai City
182 Worli None Mumbai City
183 Shivadi None Mumbai City
184 Byculla None Mumbai City
185 Malabar Hill None Mumbai City
186 Mumbadevi None Mumbai City
187 Colaba None Mumbai City
188 Panvel None Raigad
189 Karjat None Raigad
190 Uran None Raigad
191 Pen None Raigad
192 Alibag None Raigad
193 Shrivardhan None Raigad
194 Mahad None Raigad
195 Junnar None Pune
196 Ambegaon None Pune
197 Khed Alandi None Pune
198 Shirur None Pune
199 Daund None Pune
200 Indapur None Pune
201 Baramati None Pune
202 Purandar None Pune
203 Bhor None Pune
204 Maval None Pune
205 Chinchwad None Pune
206 Pimpri SC Pune
207 Bhosari None Pune
208 Vadgaon Sheri None Pune
209 Shivajinagar None Pune
210 Kothrud None Pune
211 Khadakwasala None Pune
212 Parvati None Pune
213 Hadapsar None Pune
214 Pune Cantonment SC Pune
215 Kasba Peth None Pune
216 Akole ST Ahmednagar
217 Sangamner None Ahmednagar
218 Shirdi None Ahmednagar
219 Kopargaon None Ahmednagar
220 Shrirampur SC Ahmednagar
221 Nevasa None Ahmednagar
222 Shevgaon None Ahmednagar
223 Rahuri None Ahmednagar
224 Parner None Ahmednagar
225 Ahmednagar City None Ahmednagar
226 Shrigonda None Ahmednagar
227 Karjat Jamkhed None Ahmednagar
228 Georai None Beed
229 Majalgaon None Beed
230 Beed None Beed
231 Ashti None Beed
232 Kaij SC Beed
233 Parli None Beed
234 Latur Rural None Latur
235 Latur City None Latur
236 Ahmadpur None Latur
237 Udgir SC Latur
238 Nilanga None Latur
239 Ausa None Latur
240 Umarga SC Osmanabad
241 Tuljapur None Osmanabad
242 Osmanabad None Osmanabad
243 Paranda None Osmanabad
244 Karmala None Solapur
245 Madha None Solapur
246 Barshi None Solapur
247 Mohol SC Solapur
248 Solapur City North None Solapur
249 Solapur City Central None Solapur
250 Akkalkot None Solapur
251 Solapur South None Solapur
252 Pandharpur None Solapur
253 Sangole None Solapur
254 Malshiras SC Solapur
255 Phaltan SC Satara
256 Wai None Satara
257 Koregaon None Satara
258 Man None Satara
259 Karad North None Satara
260 Karad South None Satara
261 Patan None Satara
262 Satara None Satara
263 Dapoli None Ratnagiri
264 Guhagar None Ratnagiri
265 Chiplun None Ratnagiri
266 Ratnagiri None Ratnagiri
267 Rajapur None Ratnagiri
268 Kankavli None Sindhudurg
269 Kudal None Sindhudurg
270 Sawantwadi None Sindhudurg
271 Chandgad None Kolhapur
272 Radhanagari None Kolhapur
273 Kagal None Kolhapur
274 Kolhapur South None Kolhapur
275 Karvir None Kolhapur
276 Kolhapur North None Kolhapur
277 Shahuwadi None Kolhapur
278 Hatkanangle SC Kolhapur
279 Ichalkaranji None Kolhapur
280 Shirol None Kolhapur
281 Miraj SC Sangli
282 Sangli None Sangli
283 Islampur None Sangli district
284 Shirala None Sangli district
285 Palus-Kadegaon None Sangli district
286 Khanapur None Sangli district
287 Tasgaon-Kavathe Mahankal None Sangli district
288 Jat None Sangli district

Maharashtra assembly congress candidate list 2019 Full

1. Akkalkuwa (ST) – KC Padavi

2. Shahada (ST) – Padmakar Vijay Singh Valvi

3. Nawapur (ST) – Shirish Surupsingh H Naik

4. Raver – Shirish Madhukarrao Chaudhari

5. Buldhana – Harshwardhan Vasantrao Sapkal

6. Mehkar (SC) – Anant Sakharam Wankhede

7. Risod – Amit Subhashrao Zanak

8. Dhamangaon Railway – Virendra Walmikrao Jagtap

9. Teosa – Yashomati Chandrakant Thakur

10. Arvi – Amar Sharad Kale

11. Deoli – Ranjit Pratap Kamble

12. Savner – Sunil Chhatrapal Kedar

13. Nagpur North (SC) – Nitin Raut

14. Brahmapuri – Vijay Namdevrao Wadettiwar

15. Chimur – Satish Manohar Varjurakar

16. Warora – Partibha Suresh Dhanorkar

17. Yavatmal – Anil Balasaheb Mangrulkar

18. Bhokar – Ashokrao Shankarrao Chavan

19. Nanded North – DP Sawant

20. Naigaon – Vasantrao Balwantrao Chavan

21. Deglur (SC) – Raosaheb Jaywant Anantapurkar

22. Kalamnusi – Santosh Kautika Tarfe

23. Pathri – Suresh Ambadas Warpudkar

24. Phulambri – Kalyan Vaijnathrao Kale

25. Malegaon Central – Shaikh Asif Shaikh Rashid

26. Ambernath (SC) – Rohit Chandrakant Salve

27. Mira Bhayandar – Sayyad Muzaffar Hussain

28. Bhandup West – Suresh Harishchandra Koparkar

29. Andheri West – Ashok Bhau Jadhav

30. Chandivali – Mohd Aarif Naseem Khan

31. Chembur – Chandrakant Damodar Handore

32. Vandre East – Zishan Ziyauddin Siddiqui

33. Dharavi (SC) – Ms. Varsha Eknath Gaikwad

34. Sion Koliwada – Ganesh Kumar Yadav

35. Mumbadevi – Smin Amirali Patel

36. Colaba – Ashok Arjunrap Jagtap

37. Mahad – Manik Motiram Jagtap

38. Purandar – Sanjay Chandrakant Jagtap

39. Bhor – Sangram Anantrao Thopte

40. Pune Cantonment (SC) – Ramesh Anandrao Bagawe

41. Sangamner – Vijay Balasaheb Thorat

42. Latur City – Amit Vilasrao Deshmukh

43. Nilanga – Ashok Shivajirao Patil Nilangekar

44. Ausa – Basavraj Madhavrao Patil

45. Tuljapur – madhukarrao Devram Chavan

46. Solapur City Central – Ku. Praniti Sushil Kumar Shinde

47. Solapur South – Moulabi Bashumiya Sayeed

48. Kolhapur South – Ruturaj Sanjay Patil

49. Karvir – PN Patil Sadolikar

50. Palus-Kadegaon – Vishwajeet Patangrao Kadam

51. Jat – Vikram Balasaheb Sawant

52. Dhule Rural – Kunal Patil

53. Malkapur – Rajesh Ekade

54. Chikhli – Rahul Siddhivinayak Bondre

55. Jalgaon (Jamod) – Swati Sandeep Wakekar

56. Akot – Sanjay Ramdasji Bodke

57. Akola East – Vivek Ramrao Paraskar

58. Washim (SC) – Rajani Mahadev Rathod

59. Achalpur – Anirudha Subhanrao Deshmukh

60. Wardha – Shekhar Pramod Shende

61. Umred (SC) – Raju Devnath Parwe

62. Nagpur South – Girish Krushnarao Pandav

63. Nagpur West – Vikas Thakre

64. Amgaon (ST) – Sahasram M Karote

65. Armori (ST) – Anandrao Gedam

66. Gadchiroli (ST) – Chanda Nitin Kodawate

67. Rajura – Subhash R Dhote

68. Ballarpur – Vishwas Anandrao Zede

69. Wani – Vamanrao B Kasawar

70. Ralegaon – Vasant Chinduji Purke

71. Arni (ST) – Shivajiro S Moghe

72. Umarkhed (SC) – Vijay Y Khadase

73. Hingoli – Bhaurao Baburao Patil

74. Partur – Sureshkumar K Jethaliya

75. Jalna – Gorantyal Kailas Kishanrao

76. Malegaon Outer – Tushar Shewale

77. Chandvad – Shirishkumar Vasantrao Kotwal

78. Igatpuri (ST) – Hiraman Khoskar

79. Bhiwandi West – Shoeb Ashfaque (Guddu)

80. Kalyan West – Kanchan Yogesh Kulkarni

81. Dombivali – Radhika Milind Gupte

82. Borivali – Kumar Shankarrao Khilare

83. Dahisar – Arun Vasant Sawant

84. Mulund – Govind Basantram Singh

85. Jogeshwari East – Sunil Bisan Kumre

86. Kandivali East – Ajanta Rajpati Yadav

87. Charkop – Kalu Karmanbhai Budheliya

88. Goregaon – Yuvraj Mohite

89. Andheri East – Jagdish Amin

90. Vile Parle – Jayanti Jivabhai Siroya

91. Mahim – Pravin Naik

92. Shivadi – Uday Vitthal Phanasekar

93. Malabar Hill – Hira Navaji Devasi

94. Uran – Manish Anant Patil

95. Pen – Nanda Rajendra Mhatre

96. Shivajinagar – Dattatrey Ranganath Bahirat

97. Kasba Peth – Arvind Tukaram Shinde

98. Latur Rural – Dhiraj Vilasrao Deshmukh

99. Umarga (SC) – Dilip Rohidas Bhalerao

100. Karad South – Prithviraj Chavan

101. Rajapur – Avinash Shantaram Lad

102. Ichalkaranji – Rahul P Khanjire

103. Sangli – Prithviraj Gulabrao Patil

104. Nandurbar (ST) – Mohan Pawan Singh

105. Shirpur (ST) – Ranjeet Bharat Singh Pawra

106. Nagpur East – Purushottam Nagorao Hajare

107. Nagpur Central – Rushikesh (Bunty) Shelke

108. Aheri (ST) – Dipak Atram

109. Parbhani – Ravi Raj Ashokrao Deshmukh

110. Sillod – Prabhakar manikrao Palodkar

111. Aurangabad West (SC) – Ramesh Gaikwad

112. Nashik Central – Shahu Sahadevrao Khaire

113. Malad West – Aslam R Shaikh

114. Ghatkopar West – Manisha Sampatrao Suryavanshi

115. Kalina – George Abraham

116. Vandre West – Asif Ahmed Jakeriya

117. Wadala – Shivkumar Lad

118. Byculla – Madhukar Balkrushna Chavan

119. Alibag – Shraddha Mahesg Thakur

120. Akkalkot – SiddharamSatlingappa Mhetre

121. Pandharpur – Kalunge Shivajirao Bajirao

122. Kudal – Hemant Raghoba Kudalkar

123. Kolhapur North – Chandrakant Jadhav

Maharashtra assembly BJP candidates list 2019 Full

1. Satara Vidhav Sabha seat: Udayanraje Bhosle

2. Nagpur South West Vidhav Sabha seat: Devendra Fadnavis

3. Kothrud Vidhav Sabha seat: Chandrakant Dada Patil

4. Shahada (ST Vidhan Sabha seat: Rajesh Udesingh Padvi

5. Nandurbar (ST) Vidhan Sabha seat: Vijaykumar Gavit

6. Nawapur (ST) Vidhan Sabha seat: Bharat Manikrao Gavit

7. Dhule Rural Vidhan Sabha Seat: Dnyanjyoti Manohar Badane Patil

8. Sindkheda Vidhan Sabha seat: Jaykumar Rawal

9. Raver Vidhan Sabha seat: Haribhau Jawale

10. Bhusawal (SC) Vidhan Sabha seat: Sanjay Sawkare

11. Jalgaon City Vidhan Sabha seat: Suresh (Rajumama) Bhole

12. Amalner Vidhan Sabha seat: Shirish Chaudhari

13. Chalisgaon Vidhan Sabha seat: Mangesh Ramesh Chavhan

14. Jamner Vidhan Sabha seat: Girish Mahajan

15. Malkapur Vidhan Sabha seat: Chainsukh Sancheti

16. Chikhli Vidhan Sabha seat: Shweta Mahale

17. Khamgaon Vidhan Sabha seat: Aakash Phundkar

18. Jalgaon (Jamod) Vidhan Sabha seat: Sanjay Kute

19. Akot Vidhan Sabha seat: Prakash Bharsakale

20. Akola West Vidhan Sabha seat: Govershan Sharma

21. Akola East Vidhan Sabha seat: Randhir Sawarkar

22. Murtijapur (SC) Vidhan Sabha seat: Harish Pimple

23. Washim (SC) Vidhan Sabha seat: Lakhan Malik

24. Karanja Vidhan Sabha seat: Rajendra Patni

25. Amravati Vidhan Sabha seat: Sunil Deshmukh

26. Daryapur (SC) Vidhan Sabha seat: Ramesh Bundile

27. Morshi Vidhan Sabha seat: Anil Bonde

28. Arvi Vidhan Sabha seat: Dadarao Keche

29. Hinganghat Vidhan Sabha seat: Samir Kunawar

30. Wardha Vidhan Sabha seat: Pankaj Bhoyar

31. Savner Vidhan Sabha seat: Rajiv Potdar

32. Hingna Vidhan Sabha seat: Samir Meghe

33. Umred (SC) Vidhan Sabha seat: Sudhir Parwe

34. Nagpur South Vidhan Sabha seat: Mohan Mate

35. Nagpur East Vidhan Sabha seat: Krushna Khopde

36. Nagpur Central Vidhan Sabha seat: Vikas Shankarrao Kumbhare

37. Nagpur West Vidhan Sabha seat: Sudhakar Deshmukh

38. Nagpur North (SC) Vidhan Sabha seat: Milind Mane

39. Arjuni-Morgaon (SC) Vidhan Sabha seat: Rajkumar Badole

40. Tirora Vidhan Sabha seat: Vijay Rahangadale

41. Amgaon (ST) Vidhan Sabha seat: Sanjay Puram

42. Armori (ST) Vidhan Sabha seat: Krushna D Gajbhe

43. Gadchiroli (ST) Vidhan Sabha seat: Devrao Holi

44. Rajura Vidhan Sabha seat: Sanjay Dhote

45. Chandrapur (SC) Vidhan Sabha seat: Nana Shyamkule

46. Ballarpur Vidhan Sabha seat: Sudhir Mungantiwar

47. Chimur Vidhan Sabha seat: Kirtikumar (Bunty) Bhangdiya

48. Wani Vidhan Sabha seat: Sanjiv Reddy Bhodkurwar

49. Ralegaon Vidhan Sabha seat: Ashok Ramji Uikey

50. Yavatmal Vidhan Sabha seat: Madan Madhukar Yerawar

51. Arni (ST) Vidhan Sabha seat: Sandip Prabhakar Dhurve

52. Bhokar Vidhan Sabha seat: Bapusaheb Gorthekar

53. Mukhed Vidhan Sabha seat: Tushar Rathod

54. Mukhed Vidhan Sabha seat: Tushar Rathod

55. Hingoli Vidhan Sabha seat: Tanaji Mutkule

56. Partur Vidhan Sabha seat: Babanrao Dattatray Lonikar

57. Badnapur (SC) Vidhan Sabha seat: Narayan Kuche

58. Bhokardan Vidhan Sabha seat: Santosh Raosaheb Patil Danve

59. Phulambri Vidhan Sabha seat: Haribhau Badge

60. Aurangabad East Vidhan Sabha seat: Atul Sawe

61. Gangapur Vidhan Sabha seat: Prashant Bam

62. Chandvad Vidhan Sabha seat: Rahul Aher

63. Nashik Central Vidhan Sabha seat: Sau Devyani Farande

64. Nashik West Vidhan Sabha seat: Sau Seema Hire

65. Dahanu (ST) Vidhan Sabha seat: Paskal Dhanare

66. Vikramgad (ST) Vidhan Sabha seat: Hemant Sawara

67. Bhiwandi West Vidhan Sabha seat: Mahesh Chaugule

68. Murbad Vidhan Sabha seat: Kisan Kathore

69. Karad South Vidhan Sabha seat: Atul Suresh Bhosale

70. Satara Vidhan Sabha seat: Shivendrasinh Abhaysingraje Bhosale

71. Kolhapur South Vidhan Sabha seat: Amal Mahadeek

72. Ichalkaranji Vidhan Sabha seat: Suresh Halwankar

73. Miraj (SC) Vidhan Sabha seat: Suresh Khade

74. Sangli Vidhan Sabha seat: Sudhir Gadgil

75. Shirala Vidhan Sabha seat: Shivajirao Naik

76. Jat Vidhan Vidhan Sabha seat: Vilasrao Jagtap

77. Wadala Vidhan Sabha seat: Kalidas Kolambkar

78. Malabar Hill Vidhan Sabha seat: Mangalprabhat Lodha

79. Panvel Vidhan Sabha seat: Prashant Thakur

80. Pen Vidhan Sabha seat: Ravisheth Patil

81. Shirur Vidhan Sabha seat: Baburao Kashinath Pacharne

82. Indapur Vidhan Sabha seat: Harshwardhan Patil

83. Chinchwad Vidhan Sabha seat: Laxman Jagtap

84. Bhosari Vidhan Sabha seat: Mahesh (Dada) Kisan Landge

85. Vadgaol Sheri Vidhan Sabha seat: Jagdish Mulik

86. Shivajinagar Vidhan Sabha seat: Sidharth Padmakar Shirole

87. Khadakwasala Vidhan Sabha seat: Bhimarao Tapkir

88. Parvati Vidhan Sabha seat: Madhuri Misal

89. Hadapsar Vidhan Sabha seat: Yogesh Tilekar

90. Pune Cantonment (SC) Vidhan Sabha seat: Sunil Kamble

91. Kasba Peth Vidhan Sabha seat: Sau Mukta Tilak

92. Akole (ST) Vidhan Sabha seat: Vaibhav Pichad

93. Shirdi Vidhan Sabha seat: Radhakrushan Vikeh Patil

94. Kopargan Vidhan Sabha seat: Snehalata Kolhe

95. Nevasa Vidhan Sabha seat: Balasaheb Murkute

96. Shevgaon Vidhan Sabha seat: Moika Rajale

97. Rahuri Vidhan Sabha seat: Shivajirao Kardile

98. Shrigonda Vidhan Sabha seat: Babanrao Pachpute

99. Karjat Jamkhed Vidhan Sabha seat: Prof. Ram Shinde

100. Georai Vidhan Sabha seat: Adv Laxman Pawar

101. Majalgaon Vidhan Sabha seat: Ramesh Adaskar

102. Ashti Vidhan Sabha seat: Bhimrao Dhonde

103. Parli Vidhan Sabha seat: Sau Pankaja Gopinathrao Munde – Palwe

104. Ahmadpur Vidhan Sabha seat: Vinayak Kisan Jadhav Patil

105. Nilanga Vidhan Sabha seat: Sambhaji Patil Nilangekar

106. Ausa Vidhan Sabha seat: Abhimanyu Pawar

107. Tuljapur Vidhan Sabha seat: Rana Jagjitsingh Pa.

108. Solapur City North Vidhan Sabha seat: Vijayrao Deskhmukh

109. Solapur South Vidhan Sabha seat: Subhash Deshmukh

110. Wai Vidhan Sabha seat: Madan Prataprao Bhosale

111. Man Vidhan Sabha seat: Jaykumar Gore

112. Mira Bhayandar Vidhan Sabha seat: Narendra Mehata

113. Thane Vidhan Sabha seat: Sanjay Kelkar

114. Airoli Vidhan Sabha seat: Sandip Naik

115. Belapur Vidhan Sabha seat: Manda Mhatre

116. Dahisar Vidhan Sabha seat: Manisha Chaudhari

117. Mulund Vidhan Sabha seat: Mihir Kotecha

118. Kandivali East Vidhan Sabha seat: Atul Bhatkhalkar

119. Charkop Vidhan Sabha seat: Yogesh Sagar

120. Goregaon Vidhan Sabha seat: Vidya Thakur

121. Andheri West Vidhan Sabha seat: Amit Satam

122. Vile Parle Vidhan Sabha seat: Adv. Parag Alavani

123. Ghatkopar West Vidhan Sabha seat: Ram Kadam

124. Vandre West Vidhan Sabha seat: Adv. Ashish Shelar

125. Sion Koliwala Vidhan Sabha seat: Capt. Tamil Selwan

126. Sakri (ST) Vidhan Sabha seat: Mohan Gokul Suryawanshi

127. Dhamamgaon Railway Vidhan Sabha seat: Pratapdada Arunbhau Adasad

128. Melghat (ST) Vidhan Sabha seat: Ramesh Mawaskar

129. Gondiya Vidhan Sabha seat: Gopaldas Agrawal

130. Aheri (ST) Vidhan Sabha seat: Amrish Raje Atram

131. Pusad Vidhan Sabha seat: Nilay Naik

132. Umarkhed (SC) Vidhan Sabha seat: Namdev Sasane

133. Baglan (ST) Vidhan Sabha seat: Dilip Borase

134. Ulhas Nagar Vidhan Sabha seat: Kumar Uttamchand Aailani

135. Baramati Vidhan Sabha seat: Gopichand Padalkar

136. Maval Vidhan Sabha seat: Sanjay (Bala) Bhegade

137. Kaij (SC) Vidhan Sabha seat: Namita Mundada

138. Latur City Vidhan Sabha seat: Shailesh Lahoti

139. Udgir (SC) Vidhan Sabha seat: Anil Kamble

140. Muktainagar Vidhan Sabha seat: Smt. Rohini Kadse

141. Katol Vidhan Sabha seat: Charan Singh Thakur

142. Tumsar Vidhan Sabha seat: Pradeep Padole

143. Nashik East Vidhan Sabha seat: Adv. Rahul Dhikale

144. Borivali Vidhan Sabha seat: Sunil Rane

145. Ghatkopar East Vidhan Sabha seat: Parag Shah

146. Colaba Vidhan Sabha seat: Rahul Narvekar

Maharashtra Assembly Elections 2019 Full List Of NCP Candidates

Constituency Candidate
Shindkheda Bedse Sandeep Tryambakrao
Chopda (ST) Jagdishchandra Ramesh Valvi
Bhusawal (SC)_ Jagan Deoram Sonawane
Jalgaon City Abhishek Shantaram Patil
Jalgaon Rural Pushpa Dnyaneshwar Mahajan
Amalner Anil Bhaidas Patil
Erandol Annasaheb Dr. Satish Bhaskarrao Patil
Chalisgaon Deshmukh Rajiv Anil
Pachora Dilip Onkar Wagh
Jamner Sanjay Bhaskarrao Garud
Sindkhed Raja Dr. Rajendra Bhaskarrao Shingane
Balapur Sangram Gulabrao Gawande
Murtizapur (SC) Ravikumar Rameshchandra Rathi
Karanja Dahake Prakash Uttamrao
Melghat(ST) Kewalram Tulshiram Kale
Hinganghat Raju Alias Mohan Wasudeorao Timande
Katol Anil Deshmukh
Hingna Ghodmare Vijaybabu Pandurangji
Tumsar Karemore Raju Manikrao
Arjuni-Morgaon (SC) Chandrikapure Manohar Gowardhan
Tirora Bopche Ravikant Guddu Khushal
Aheri (ST) Aatram Dharamraobaba Bhagwantrao
Digras Tarik Sahir Lokhandwala
Pusad Naik Indranil Manohar
Kinwat Jadhav Pradip Naik
Loha Dilip Shankarrao Dhondge
Basmath Chandrakant Alias Rajubhaiyya Ramakant Nawghare
Jintur Bhambale Vijay Manikrao
Gangakhed Dr Kendre Madhusudan Manikrao
Ghansawangi Rajeshbhaiyya Tope
Badnapur (SC) Choudhari Rupkumar Alias Bablu Nehrulal
Bhokardan Chandrakant Pundlikrao Danwe
Kannad Kolhe Santosh Kisan
Aurangabad Central Abdul Qadeer Ameer Sayyed
Paithan Dattatray Radhakisan Gorde
Gangapur Mane Patil Santosh Annasaheb
Vaijapur Abhay(Dada) Kailasrao Patil Chikatgaonkar
Nandgaon Pankaj Chhagan Bhujbal
Baglan (ST) Dipika Sanjay Chavan
Kalwan (ST) Nitin Arjun (A. T.) Pawar
Yevla Chhagan Chandrakant Bhujbal
Sinnar Adv. Kokate Manikrao Shivajirao
Niphad Bankar Diliprao Shankarrao
Dindori (ST) Zirwal Narhari Sitaram
Nashik East Balasaheb Mahadu Sanap
Nashik West Dr. Apoorva Prashant Hiray
Devlali (SC) Saroj Babulal Ahire
Vikramgad (ST) Bhuasara Sunil Chandrakant
Bhiwandi Rural (ST) Madhuri Shashikant Mhatre
Shahapur (ST) Daulat Bhika Daroda
Murbad Pramod Vinayak Hindurao
Ambernath (SC) Pravin Motiram Kharat
Ulhasnagar Jyoti Suresh Kalani
Kalyan East Prakash Balkrushna Tare
Mumbra-Kalwa Awhad Jitendra Satish
Airoli Ganesh Raghu Shinde
Belapur Ashok Ankush Gawade
Magathane Manishankar Singh Chauhan
Vikhroli Dhananjay (Dada) Pisal
Dindoshi Vidya Chavan
Anushakti Nagar Nawab Malik
Kurla (SC) Milind (Anna) Bhupal Kamble
Worli Adv. (Dr.) Suresh Mane
Karjat Sureshbhau Narayan Lad
Shrivardhan Aditi Sunil Tatkare
Junnar Atul Vallabh Benke
Ambegaon Dilip Dattatray Walse Patil
Khed Alandi Dilip Dattatray Mohite
Shirur Ashok Raosaheb Pawar
Daund Rameshappa Kisanrao Thorat
Indapur Dattatray Vithoba Bharane
Baramati Ajit Aanantrao Pawar
Maval Sunil Shankarrao Shelke
Pimpri (SC) Sunil Shankarrao Shelke
Vadgaon Sheri Sunil Vijay Tingre
Khadakwasla Dodke Sachin Shivaji
Parvati Ashwini Nitin Kadam
Hadapsar Chetan Vitthal Tupe
Akole (ST) Dr. Kiran Yamaji Lahamate
Kopargaon Ashutosh Ashokrao Kale
Shevgaon Adv. Dhakne Prataprao Babanrao
Rahuri Prajakt Prasadrao Tanpure
Parner Nilesh Dnyandev Lanke
Ahmednagar City Sangram Arunkaka Jagtap
Shrigonda Ghanshyam Prataprao Shelar
Karjat Jamkhed Rohit Pawar
Georai Vijaysingh Shivajirao Pandit
Majalgaon Prakash (Dada) Sundarrao Solanke
Beed Sandeep Ravindra Kshirsagar
Ashti Ajabe Balasaheb Bhausaheb
Kaij (SC) Pruthviraj Alias Roman Shivaji Sathe
Parli Dhananjay Panditrao Munde
Ahmadpur Babasaheb Mohanrao Patil
Udgir (SC) Bansode Sanjay Baburao
Osmanabad Sanjay Prakash Nimbalkar
Paranda Rahul Maharudra Mote
Karmala Patil Sanjay Krishnarao
Madha Shinde Babanrao Vitthalrao
Barshi Bhumkar Niranjan Prakash
Mohol (SC) Mane Yashwant Vitthal
Solapur City North Manohar Ganpat Sapate
Pandharpur Bhalake Bharat Tukaram
Sangola Dipakaba Bapuso Salunkhe
Malshiras (SC) Uttamrao Shivdas Jankar
Phaltan (SC) Dipak Pralhad Chavan
Wai Makrand Laxmanrao Jadhav (Patil)
Koregaon Shashikant Jaywantrao Shinde
Karad North Balasaheb Urf Shamrao Pandurang Patil
Patan Satyajit Vikramsinh Patankar
Sahebrao Deepak Sahebrao Pawar
Dapoli Kadam Sanjayrao Vasant
Guhagar Betkar Sahadev Devji
Chiplun Shekhar Govindrao Nikam
Ratnagiri Sudesh Sadanand Mayekar
Sawantwadi Baban Salgaonkar
Chandgad Rajesh Narasingrao Patil
Radhanagari K. P. Patil
Kagal Mushrif Hasan Miyalal
Islampur Jayant Rajaram Patil
Shirala Mansing Fattesingrao Naik
Tasgaon Kabathe Mahankal Sumanvahini R.R. (Aba) Patil

Maharashtra assembly elections 2019 results constituency wise | Winners List

This Is The List Of 2014 Legislative Assembly Elections. 2019 Election List Will Be Updated After Result

Sr.No Constituency Sex C.Nature Candidate Name Political Party
1 Akkalkuwa M ST Ad.KC.Padavi INC
2 Shahada M ST Padavi Udaysing Kacharu BJP
3 Nandurbar M ST Gavit Vijaykumar Krushnarao BJP
4 Nawapur M ST Naik Swarupsing Hirya INC
5 Sakri M ST Ahire Dhanagi Sitaram INC
6 Dhule Rural M GEN Patil Kunal Rohidas INC
7 Dhule City M GEN Gote Anil Anna BJP
8 Sindkheda M GEN Rawal Jaykumar Jetendra BJP
9 Shirpur M ST Pawar Kashiram Vechan INC
10 Chopda M ST Sonawane Chanrakant Baliram SHS
11 Raver M GEN Jawale Haribhau Mahadev BJP
12 Bhusawal M SC Sawakare Sanjay Waman SHS
13 Jalgaon City M GEN Bhole Suresh Damu BJP
14 Jalgaon Rural M GEN Patil Gulab Ragunath BJP
15 Amalner M GEN Chaudhari Shirishdada Hiralal IND
16 Erandol M GEN Dr.Patil Satish Bhaskarao NCP
17 Chalisgaon M GEN Patil Unmesh Bhaiyyasaheb BJP
18 Pachora M GEN Patil Kishor Appa SHS
19 Jamner M GEN Mahajan Girish Dattatry BJP
20 Muktainagar M GEN Khadase Eknathrao Ganpatrao BJP
21 Malkapur M GEN Sanchati Chainsukh Madanlal BJP
22 Buldhana M GEN Sapkal Harshwarhan Vasantrao INC
23 Chikhli M GEN Bondre Rahul Siddhavinayk INC
24 Sindhkhed Raja M GEN Dr.Khadekar Shashikant Narsingrao SHS
25 Mehkar M SC Raimulkar Sanjay Bhaskar SHS
26 Khamgaon M GEN Fundkar Akash Pandurang BJP
27 Jalgaon – Jamod M GEN Dr.kute Sanjay Shriram BJP
28 Akot M GEN Bharsakle Prakash Gunvantrao BJP
29 Balapur M GEN Sirskar Baliram Bhagwan BBM
30 Akola West M GEN Sharma Gowardhan Malgilal BJP
31 Akola East M GEN Sawvarkar Randhir Pralhadrao BJP
32 Murtizapur M SC Pimple Harish Marotiappa BJP
33 Risod M GEN Zanak Ameet Subhasrao INC
34 Washim M SC Malik Lakhan Sahadev BJP
35 Karanja M GEN Patni Rajendra Sukhanand BJP
36 Dhamangaon Railway M GEN Jagtap Virendra Walmik INC
37 Badnera M GEN Ravi Rana IND
38 Amravati M GEN Dr.Deshmukh Sunil Panjabrao BJP
39 Teosa F GEN Ad,Yashomati Thakur (Sonowane) INC
40 Daryapur M SC Bundile Ramesh Ganpatrao BJP
41 Melghat M ST Bhilawekar Prabhudas Babulal BJP
42 Achlpur M GEN Bacchu Alias Omprakash Babaurao Kadu IND
43 Morshi M GEN Dr.Bonde Anil Sukhdevrao BJP
44 Arvi M GEN Kale Amar Sharadrao INC
45 Deoli M GEN Kamble Ranjit Prataprao INC
46 Hinganghat M GEN Kunawar Sameer Trambakrao BJP
47 Wardha M GEN Dr.Bhoyar Pankaj Rajesh BJP
48 Katol M GEN Dr.Ashish Deshmukh BJP
49 Savner M GEN Kedar Sunil Chhatrapal INC
50 Hingana M GEN Meghe Sameer Dattatray BJP
51 Umred M SC Parwe Sudhir Laxman BJP
52 Nagpur South-West M GEN Fadnavis Devendra Gangadhar BJP
53 Nagpur South M GEN Kohale Sudhakar Vitthalrao BJP
54 Nagpur East M GEN Khopde Krishna Pancham BJP
55 Nagpur Central M GEN Kumbhare Vikas Shankarrao BJP
56 Nagpur West M GEN Deshmukh Sudhakar Shamrao BJP
57 Nagpur North M SC Dr.Mane Milind BJP
58 Kamthi M GEN Bawankule Chandrashekhar Krushnarao BJP
59 Ramtek M GEN Reddy Dwaram Mallikarjun Ramreddy BJP
60 Tumsar M GEN Whagmare Charan Sovinda BJP
61 Bhandara M SC Avsare Ramchandra Punaji BJP
62 Sakoli M GEN Kashiwar Rajesh Lahanu BJP
63 Arjuni – Morgaon M SC Badole Rajkumar Sudamji BJP
64 Tirora M GEN Rahangdale Vijay Bharatlal BJP
65 Gondiya M GEN Agrwal Gopaldas Shankarlal INC
66 Amgaon M ST Puram Sanjay Hanwantrao BJP
67 Armori M ST Gajbe Krushna Damaji BJP
68 Gadchiroli M ST Dr.Holi Deorao Madguji BJP
69 Aheri M ST Atram Ambrishrao Raje Satyavaonrao BJP
70 Rajura M GEN Dhote Sanjay Yadavrao BJP
71 Chandrapur M SC Shamkule Nanaji Sitaram BJP
72 Ballarpur M GEN Mungantiwar Vijay Sachhidanand BJP
73 Bramhmapuri M GEN Wadettiwar Vijay Namdevrao INC
74 Chimur M GEN Bhangdiya Banti BJP
75 Warora M GEN Dhanorkar Suresh Alias Balubhau Narayan SHS
76 Wani M GEN Bodkurwar SanjivReddi Bapurao BJP
77 Ralegaon M ST Prof.Dr.Wooika Ashok Ramaji BJP
78 Yevatmal M GEN Yerawar Madan Madhukarrao BJP
79 Digras M GEN Rathod Sanjay Dulichand SHS
80 Arni M ST Todsam Raju Narayan BJP
81 Pusad M GEN Naik Manohar Rajusing NCP
82 Umarkhed M SC Najardhane Rajendra Waman BJP
83 Kinwat M GEN Jadhav Pradeep Naik NCP
84 Hadgaon M GEN Ashitkar Patil Nageshbapurao SHS
85 Bhokar F GEN Chavan Amita Ashokrao INC
86 Nanded North M GEN D.P.Sawant INC
87 Nanded South M GEN Patil Hemant Shriram SHS
88 Loha M GEN Chikhlikar Prataproa Govindrao SHS
89 Naigaon M GEN Chavan Vasantrao Balvantrao SHS
90 Deglur M SC Sabne Subhash Piraji SHS
91 Mukhed M GEN Rathod Govind Mukkaji BJP
92 Basmath M GEN Mundada Jaiprakash Shankarlal SHS
93 Kalamnuri M GEN Tarfe Santosh Kautika INC
94 Hingoli M GEN Mutkule Tanhaji Sakharamji BJP
95 Jintur M GEN Bhamale Vijay Manikrao NCP
96 Parbhani M GEN Dr.Patil Rahul Vedprakash SHS
97 Gangakhed M GEN Kendre Madhusudhan Manikrao NCP
98 Pathri M GEN Fad Mohan Mahadevrao IND
99 Partur M GEN Yadav Lonikar Babanrao Dattaraya BJP
100 Ghansawangi M GEN Tope Rajesh NCP
101 Jalna M GEN Khotkar Arjun Panditrao SHS
102 Badnapur M SC Kuche Narayan Tilakchand BJP
103 Bhokardan M GEN Danave Santosh Raosaheb BJP
104 Sillod M GEN Abdul Sattar Abdul Nabi INC
105 Kannad M GEN Jadhav Harshvardhan Raibhan SHS
106 Phulambri M GEN Bagde Haribhau Kisanrao BJP
107 Aurangabad Central M GEN Sayyed Imtiaz Jalil AIMIM
108 Aurangabad West M SC Shirsat Sanjay SHS
109 Aurangabad East M GEN Save Atul Moreshwar BJP
110 Paithan M GEN Bhumra Sandipanrao Aasaram SHS
111 Gangapur M GEN Bamb Prashant Bansilal BJP
112 Vaijapur M GEN Chikatgaonkar Patil Bahusaheb NCP
113 Nandgaon M GEN Bhujbal Pankaj Chagan NCP
114 Malegaon Central M GEN Shaikh Aasif Shaikh Rashid INC
115 Malegaon Outer M GEN Bhuse Dadaji Dagdu SHS
116 Baglan F ST Chavan Dipika Sanjay NCP
117 Kalwan M ST Gavit Jiva Pandu CPM
118 Chandvad M GEN Dr.Aher Rahul Daulatrao BJP
119 Yevla M GEN Bhujbal Chhagan NCP
120 Sinnar M GEN Waje Prakash Rajabhau SHS
121 Niphad M GEN Kadam Anil Sahebrao SHS
122 Dindori M ST Zirwal Narhari Sitaram NCP
123 Nashik East M GEN Sanap Balasaheb Mahadu BJP
124 Nashik Central F GEN Farande Devayani Suhash BJP
125 Nashik West F GEN Hiray Seema Mahesh BJP
126 Devlali M SC Gholap Yogesh Babanrao SHS
127 Igatpuri F ST Gaveet Nirmala Ramesh INC
128 Dahanu M ST Dhanara Paskal Janya BJP
129 Vikramgad M ST Savara Vishnu Rama BJP
130 Palghar M ST Ghoda Krushna Arjun SHS
131 Boisar M ST Tare Vilas Sukur BVA
132 Nalasopara M GEN Thakur Hitendra Kashitij BVA
133 Vasai M GEN Thakur Hitendra Vishnu BVA
134 Bhiwandi Rural M ST More Santaram Tukaram SHS
135 Shahapur M ST Barora Pandurang Mahadu NCP
136 Bhiwandi West M GEN Choughule Mahesh Prabhakar BJP
137 Bhiwandi East M GEN Mhatre Rupesh Laxman SHS
138 Kalyan West M GEN Pawar Narendra Baburao BJP
139 Murbad M GEN Kathore Kisan Shankar BJP
140 Ambernath M SC Dr.Kinikar Balaji SHS
141 Ulhasnagar F GEN Kalani Jyoti Pappu NCP
142 Kalyan East M GEN Gaikwad Ganpat Kalu IND
143 Dombivali M GEN Chavan Ravindra Dattatray BJP
144 Kalyan Rural M GEN Bhoir Subhash Ganu SHS
145 Mira Bhayandar M GEN Mheta Narendra BJP
146 Ovala – Majiwada M GEN Sarnaik Pratap Baburao SHS
147 Kopri – Pachpakhadi M GEN Shinde Eknath Sambhaji SHS
148 Thane M GEN Kelkar Sanjay Mukund BJP
149 Mumbra – Kalwa M GEN Awhad Jitendra Satish NCP
150 Airoli M GEN Naik Sandip Ganesh NCP
151 Belapur F GEN Mhatre Manda Vijay BJP
152 Borivali M GEN Tawade Vinod BJP
153 Dahisar F GEN Chaudhary Manisha Ashok BJP
154 Nagathane M GEN Surve Prakash SHS
155 Mulund M GEN Singh Sardar Tara BJP
156 Vikhroli M GEN Raut Sunil Rajaram SHS
157 Bhandup West M GEN Patil Ashok SHS
158 Jogeshwari East M GEN Waikar Ravindra Dattaram SHS
159 Dindoshi M GEN Pabhu Sunil SHS
160 Kandivali East M GEN Bhatkhalkar Atul BJP
161 Charkop M GEN Sagar Yogesh BJP
162 Malad West M GEN Shaikh Aslam INC
163 Goregaon F GEN Thakur Vidya BJP
164 Versova F GEN Dr.Lavekar Bharati Hemant BJP
165 Andheri West M GEN Satam Amit Bhaskar BJP
166 Andheri East M GEN Latke Ramesh SHS
167 Vile Parle M GEN Alavani Parag BJP
168 Chandivali M GEN Khan Mohd Arif (Naseem) INC
169 Ghatkopar West M GEN Kadam Ram BJP
170 Ghatkopar East M GEN Mehta Prakash Manchhubhai BJP
171 Mankhurd Shivaji Nagar M GEN Azmi Abu Asim SP
172 Anushakti Nagar M GEN Kate Tukaram Ramkrushna SHS
173 Chembur M GEN Phaterpekar Prakash Vaikunth SHS
174 Kurla M SC Kudalkar Mangesh SHS
175 Kalina M GEN Potinis Sanjay Govind SHS
176 Vandre East M GEN Sawant Prakash SHS
177 Vandre West M GEN Ad.Shelar Ashish BJP
178 Dharavi F SC Gaikwad Varsha Eknath INC
179 Sion Koliwada M GEN Captian R Tamil Selvan BJP
180 Wadala M GEN Kolambkar Lalidas Nilkanth INC
181 Mahin M GEN Sarvankar Sada SHS
182 Worli M GEN Shinde Sunil Govind SHS
183 Shivadi M GEN Choudhari Ajay SHS
184 Byculla M GEN Ad Pathan Waris Yusuf AIMIM
185 Malbar Hill M GEN Lodha Mangal Prabhat BJP
186 Mumbadevi M GEN Patel Amin INC
187 Colaba M GEN Porhit Raj K BJP
188 Panvel M GEN Thakur Prashant Ramsheth BJP
189 Karjat M GEN Lad Sureshbhau Narayan NCP
190 Uran M GEN Bhoir Manohar Gajanan SHS
191 Pen M GEN Patil Dhairyasheel Mohan PWPI
192 Alibag M GEN Patil Shubhash Panditshet PWPI
193 Shrivardhan M GEN Tatkare Avdhoot Anil NCP
194 Mahad M GEN Gogawale Bharat Maruti SHS
195 Junnar M GEN Sonawane Sharaddada Bhimaji MNS
196 Ambegaon M GEN Walse Patil Dilip Dattaray NCP
197 Khed Alandi M GEN Gore Suresh Namdeo SHS
198 Shirur M GEN Pacharne Baburao Kashinath BJP
199 Daund M GEN Kul Rahul Subhashrao RSPS
200 Indapur M GEN Bhrane Dattaray Vithoba NCP
201 Baramati M GEN Pwar Ajit Anatrao NCP
202 Purandar M GEN Shivtare Vijay Bapu SHS
203 Bhor M GEN Thopate Sangram Anatrao INC
204 Mawal M GEN Bhegade Sanjay Vishwanath BJP
205 Chinchwad M GEN Jagtap Laxman Pandurang BJP
206 Pimpri M SC Ad.Chabukswar Gautam Sukhdev SHS
207 Bhosari M GEN Landage Mahesh Kisan IND
208 Vadgaon Sheri M GEN Mulik Jagdish Tukaram BJP
209 Shivajinagar M GEN Kale Vijay BJP
210 Kothrud F GEN Kulkarni Medha Vishram BJP
211 Khadakwasla M GEN Tapkir Bhimrao Dhondeba BJP
212 Parvati F GEN Misal Madhuri Satish BJP
213 Hadapsar M GEN Tilekar Yogesh Kundalik BJP
214 Pune Cantonment M SC Kamble Dilip BJP
215 Kasba Peth M GEN Bapat Girish Bhalchandra BJP
216 Akole M ST Pichad Viabhav Madhukar NCP
217 Sangamner M GEN Thorat Balasaheb Bhausaheb INC
218 Shirdi M GEN Vikhepatil Radhakrushna Eknathrao INC
219 Kopargaon F GEN Kolhe Snehalata Bipindada BJP
220 Shrirampur M SC Kambale Bhausaheb Malahari INC

Maharashtra assembly election 2019 opinion poll

  • The exit poll by News18-IPSOS gave the BJP a near-majority on its own by predicting a whopping 142 seats for the saffron party and 102 for its ally Shiv Sena. The Congress and the NCP would bag 17 and 22 seats respectively, it predicted.

Maharashtra election winners list 2019

Final List of Winners Will Be Published On Our Website After Completion Of Counting . For More Latest Updates Keep Visiting Jobbaba.

Live Election Results Maharashtra 2019

Live Updates . Check Election Website From This Link For Live Updates . This is the Official Website Link Where You can Check All Live Updates . Or You can Check Result Any Live TV Coverage.

Maharashtra Vidhan Sabha Election Results 2019

Maharashtra Vidhan Sabha Election Are Held On 21 October 2019 And Now all Of You Must Be Waiting For Final Result . Final Results Will be Announced On 24 October 2019 . You Can Check All Results From Here On Live Link Given below .

महाराष्ट्र निवडणूक निकाल लाईव्ह 2019

Maharashtra Public Are Ready To See Final Result Of Election On 24 October 2019 . You can See Your State Result From Live TV , Mobile , Official Website , And FM Sources , All These Platform Will Provide You Live Results of Your State Elections  Maharashtra HSC Board Junior Clerk Hall Ticket 2019

महाराष्ट्र विधानसभा निवडणूक २०१४ \

महाराष्ट्र विधानसभा निवडणूक निकाल 2019

  • महाराष्ट्र विधानसभा के २८८ विधानसभा निर्वाचन क्षेत्रों के लिए १५ अक्टूबर २०१४ को चुनाव हुआ। इसके मतों की गणना १९ अक्टूबर २०१४ को हुई जिसमें भाजपा सबसे बड़े दल के रूप में उभरी।

Maharashtra Vidhan Sabha Nivadnuk Results 2019

Aurangabad Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Aurangabad
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Shirur Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Shirur
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Chandrapur Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Chandrapur
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Nanded  Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Nanded
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Mumbai Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Mumbai
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Kolhapur Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Kolhapur
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Nagpur Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Nagpur
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Pune Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Pune
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Akola Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Akola
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Bhiwandi Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Bhiwandi
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Solapur Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Solapur
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Amravati Election Results 2019 | Vidhan Sabha Nivadnuk Result 2019

Vidhan Sabha Seat  Amravati
Parties Candiates  BJP, NCP, Shiv Sena , Congress, Independent Other
Winner Candidate Name  Will Be Updated After Result
Maharashtra Vidhan Sabha Election  2019

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *